diy صوتی

DIY Audio

300b با درایوی از جنس موزیکال

DSC_5653.jpg

وقتی به فکر ساختن یک سینگل هستیدهمیشه یک  سوال مهم این است که با چه لامپی قصد داریم پاورها را درایو کنیم .این لامپ هم باید تقویت کند و گین داشته باشد و هم کمترین کالرینگ در صدا .هم به بازه صوتی ما پاسخ دهد و هم موزیکال باشد .در اسیا خیلی از ادیو فیل ها این اواخر به سراغ تریودهای دوقلویی مانند 6em7 می روند .یکی از دوستان هم از مشهد سفارش ساخت ترانس و چوک هایی را برای پروژه 811 داده است و منتظره که قطعات را بگیره و من اینجا می خواهم پس از حاضر شدن چوک ها یک تست از این لامپ یعنی 13em7(مساوی با 6em7)  بگیریم .از انجاییکه ترانس برق را برای فیلیمان pcl82 پیچیده بودیم ...اکنون 13em7 از سیلوانیای امریکا  به ما پاسخ خواهد داد .به نقشه توجه کنید البته با لامپ 300b است .

schematic.jpg

+ نوشته شده در  دوشنبه سی و یکم مرداد ۱۳۹۰ساعت 17:13  توسط هومن  | 

فول رنج های زیبا

Rmaf07Love2-1
+ نوشته شده در  دوشنبه سی و یکم مرداد ۱۳۹۰ساعت 10:5  توسط هومن  | 

Direct Heated Triodes یا dht

Direct Heated Triodes Base برای لامپ dht فیلیمان و کاتد ها یکی هستند .و لی در لامپهای  indirect فیلیمان و کاتد دو پایه مجزا هستند .از dht ها استقبال بسیاری به خصوص در کشور ژاپن شده است .300b معرف هم dht است .در اینجا چند لامپ معروف دیگر رااز این خانواده  ببینید :

12A, 1G4, 1H4G, 26, 31, 2A3 / 6B4g, 300B, 10 / VT-25 / 210, 71A, 99, 45, 50, 211, 800, 801A, 805, , 808, 809, 810, 811, 812, 833, 813, 842, 845, vt52.

 

 

 

Direct Heated Triode Electrical Characteristics

+ نوشته شده در  دوشنبه سی و یکم مرداد ۱۳۹۰ساعت 9:42  توسط هومن  | 

غول های فای در 1920

 

در سال 1924 در  کشور امریکا  لامپ dht توسط rcaساخته شد که ابتدا uv202 ودر نهایت   ux210  نامیده شد و مورد استقبال صنعت رادیو قرار گرفت .(چه سعادتی ...رادیو با dht )در اینجا می بینید که یک ادیو فیل معروف ux-210 را چگونه در لیست top 10 خودش قرارداده و 300b کجای ماجراست ؟در 1930 نام 10 از سوی rca برای این لامپ تثبیت گردید .در ابتدا ux210 با پلیت خاکستری عرضه شد و سپس با ترقی دادن مشخصات از پلیت سیاه رنگ استفاده گردید .

The filament voltage is 7.5V with current rating of 1.25A. When used in audio frequency amplification, this tube can produce about 1.6W of output power. The sound of this tube is extremely good. It is very linear across the audio frequency spectrum, with very low coloration. The soundstage is wide with very good harmonics and detail.

فیلیمان 7.5 ولت بود و در مدار صوتی توان 1.6 وات صدا را ایجاد می کردند .این لامپها خطی پاسخ می دادند و کالریشن coloration بسیار کم داشتند و صدا بسیار بسیتر طبیعی به نظر می امذ.  soundstage هم عریض و هارمونیک ها بسیار غنی و صدا detail است .

از انجاییکه توان خروچی کم است باید از بلندگوی high efficiency استفاده نمایید .وسترن الکتریک این لامپ را با  نام vt25 عرضه می کرد .10 پس از ارتقا 10y نامیده شد .VT-25A مدتی بعد توسط وسترن الکتریک جایگزین vt25 گردید .در حالیکه جایگزین مستقیم ان نیست .پلیت در vt25a بزرگتر است .

rca هم 10y را ارتقا داد و 801A یا  VT-62 به وجود امد .این لامپ بسیار معروف بود .توان به 20 وات رسید و می تواند در کلاس a2 6وات خروجی صدا گرفت .این کار در 1940صرت گرفت زمانی که امریکا سرزمین طلیی لامپ بود .این لامپ با تریودهایی مانند 2A3 / 45 / 6B4G / 300Bمتفاوت است .

801A Tube

تجربه صدایی ما در ایران هم vt25 را بسیار موزیکال و با صدایی طبیعی نشان می داد چیزی که باعث حیرت می شود .این ساخته قدیمی براحتی ترانزیستورهای دستگاههای گران قیمت جدید را جا می گذارد و به سمت  های فای مسیر طی می کند .با ورود فول رنج های با بازده بالا به بازار شما می توانید با یک جفت vt25 موسیقی را در اتاقتان  داشته باشید .و از نوای جادویی لامپ لذت ببرید .و این لذت و هیجان تا انتهای عمر این لامپها برایتان خواهد ماند .vt25 تولید جدید ندارد .گاهی بازار به توان توجه بیشتری دارد تا دیگر نکات .

+ نوشته شده در  دوشنبه سی و یکم مرداد ۱۳۹۰ساعت 9:30  توسط هومن  | 

ریسک صوتی

خبر  پشیمانی یک خریدار مطلع در های فای ...و فروش امپلی فایر ترانزیستوری 15 هزار دلاری که تازه وارد منزلش شده بود و تبلیغات زیادی که روی همین براند  می شد من را وادار کرد که در مورد ان بیشتر فکر کنم .این تقویت کننده سالهاست  که توسط سازنده عرضه می شود .و هر بار اپ گرید می شود با ادعای پخش صدا شبیه به لامپ تبلیغ می شود .

و تازه باز خبر دارشدم که یکی ازایرانیان  ... با سابقه قابل توجه  در های فای و ساکن پایتخت .. که توانایی مالی خوبی هم دارند مدل گرانتر  همین براند را از فروشنده ای در جمهوری تهیه و ایشان هم مدتی  بعد ان را در معرض فروش می گذارد که هنوز موفق بفروش  نشده !!!

چه اتفاقی می افتد ؟چرا بعضی از ساخته ها حتی با قیمت گرانی که دارند اصلا مشتری  را مجذوب نمی کنند ؟و انها  با این سرعت پشیمان می شوند .

به نظر من مشتریان های فای امروز به دنبال چیزی بیش از قیافه دستگاه یا سنگینی ان و حتی براند ان هستند .وقتی صدای تقویت کننده ترانزیستوری 15 هزار دلاری  چیزی برای گفتن ندارد و ما می دانیم داخل این دستگاه تعدادی ترانزیستور و تعدادی خازن وجود دارد و اینها نمی توانند معجزه بکنند و صدایی جادویی را به ما دهند ان موقع ممکن است فروشنده تازه شمارا متقاعد نماید که چرا کابل اسپیکر را عوض نمی کنی و یا چرا صبر نمی کنی که کانالهایی صدایی دستگاهت باز شوند .

 ایا تغییرات در قسمت منبع تغذیه و یا کاربرد برخی فلزات در کانکتورهای تغذیه می تواند انقدر برای صدا شخصیت درست کند که ما متوجه تغییرات شویم ؟من فکر نمی کنم .

از طرفی علت برگشت لامپ را باید در همین موارد پیدا کرد .تقویت کننده لامپی با یک قیمت منطقی می تواند ان صدای جادویی را بروز دهد .وقتی  6c33 روسی می تواند رومی را راضی کند حتما تواناییش را دارد .ایا شما به صدای سینگل el34 گوش کردهاید ؟یکی از دوستان دو سال پیش برای دفتر کارش با el34 یک سینگل را مونتاژ کرد و وقتی انها را به دوتا اسپیکر تانوی بو ک شلف با قیمت 500 دلار وصل کرد ...در جمع 1200 دلار هزینه کرد ولی شیفته ان شد و هر میهمانی که می امد دفترش ...برایش یکی از اوازهای استاد شجریان را پخش می کرد و لذت می برد .می دانید چرا این اتفاق تضمینی روی می دهد ؟

زیرا el34 هارمونیک های شیرینی در سینگل دارد .برای اینکه موزیکالیتی را همراه با پاسخ فرکانسی دارد برای اینکه کلاس واقعی a می شود .

 وقتی کار ساخت این تقویت کننده تمام شد من شاهد بود که 15 دقیقه صدا مثل تقویت کننده ترانزیستوری بود و قیافه دوست من در هم رفت .این عیبی  است که کسی نمی تواند ان را رفع نماید . من هم جا خوردم .ولی بعد از 10 دقیقه کم کم صدا تفاوت کرد .و ظرف مدتی کوتاه جادوی el34 ظاهر شد .و وقتی هم ظاهر شود هنر می خواهد که جلویش را بگیری  و یا باورش نکنی ..

خیلی ها در دنیا شیفته این نوع مدارات هستند .یک سینگل 8 وات ولی به غایت با صدایی شیرین و یک های فای واقعی و اگر بتوانید چوکها را از انواع مرغوب تهیه کنید و لامپها هم نوس درجه یک باشد ...حتما وارد های اند شده اید .حال در مارکت تقویت کننده لامپی می توان سینگل هایی را  پیدا کردکه دل ما را ببرند .

 

+ نوشته شده در  شنبه بیست و نهم مرداد ۱۳۹۰ساعت 20:48  توسط هومن  | 

ادامه پروژه لامپ در اتوموبیل

چند روز پیش من در اینترنت خبر ساختن پروژه ای لامپی را برای اتومبیل گذاشتم دیشب مونتاژ این تقویت کننده به اتمام رسید و بلافاصله از دو کانال هم صدا در امد .ولتاژ ۲۵۰ ولت است که از باطری ۱۲ ولت به دست می اید البته با مدار مبدل ولتاژ .من از 6v6 های نظامی rca  استفاده کردم .مدار پوش پول است .راستش سعی کردم که تقویت کننده هر بلندگویی را راه بیاندازد .و برای تضمین موزیکالیتی ان از درایور بسیار خوش صدایی که شیندو استفاده می کند ...استفاده کردم .

این مطلب ادامه دارد و سعی می کنم تا نصب در اتوموبیل خودم ادامه یابد .

+ نوشته شده در  جمعه بیست و هشتم مرداد ۱۳۹۰ساعت 23:11  توسط هومن  | 

خرید اسپیکر 12 هزار دلاری برای diy

امروز میهمان اقای لباسچی بودم .کسانی که وبلاگ ما را می خوانند نام ایشان را شنیده اند .لباسچی یک ایرانی است که diy را قبلا می شناخت  او وقتی تقویت کننده براند خود را که لامپ 845 داشت را و ایتالیایی بود را  باز می کرد و سعی می کرد مودیفای نماید و موفقیتی کسب نکرد به فکر افتاد که با 211    خودش یک تقویت کننده را بسازد .و موفق هم شد و الان هم شعارش این است اگر بتوانی با هزینه کم صدا بگیری کاری در خور توجه کردی نه اینکه تقویت کننده بگیری 70 هزار دلار و بعد تازه بگذاری برای فروش ....اینهم یک خبر بود در پایتخت .یک براند ترانزیستوری که نماینده اش ادعا می کند صدای منحصر بفردی دارد و البته این صدا از تعدادی ترانزیستور 5 دلاری در می اید . خریدار که مانند خرید خود رو پیش پرداخت هم داشته با پرداخت مابقی قیمت تقویت کننده ان را تحویل می گیرد و نمی دانیم چه می شود که دو هفته بعد در بدر به د نبال مشتری می گردد .شما فکر می کنید دلیل عجله برای فروش این تقویت کننده 15 هزار دلاری چه بوده ؟البته خریدار می گوید قصد دارد به مسافرت برود ولی من اگر تقویت کننده اسی گیرم می امد چرا عجله کنم برای فروش ؟

اقای لباسچی هم خرید 12 هزار دلاری کرد و برای تقویت کننده 211 خود از کارخانه فوکال یک اسپیکر معروف را به خانه اورد .این 211 چیست که صاحب خود را تحریک به خرید اسپیکر های گران می کند .البته این پایان ماجرا نیست و اقای لباسچی که از صدای 211 خود رضایت کامل را دارند در صدد است  در اینده که یک بلندگوی 40 هزار دلاری را اینبار جایگزین این فوکال نمایند .این برای بعضی ها که از diy  استقبال  می کنند خبری خوب است و به انها امیدواری می دهد که ساختن پروژه لامپی  کاملا جواب می دهد .

تقویت کننده ۲۱۱ که کاملا با دست ساخته شده و در ایران جمع شده است .اکنون هم به  اسپیکر ۱۲ هزار دلاری متصل است .

چوکی که برای تقویت کننده ۲۱۱ در ایران ساخته شده است .صدایی با دقت و سیم نقره که میدرنج عسل را دارد .

+ نوشته شده در  جمعه بیست و هشتم مرداد ۱۳۹۰ساعت 23:6  توسط هومن  | 

ساب وو فر 245 لیتری .

اینکه در موسیقی  فکر کنیم

بیاید و بگوید فلان کار باید کرد

برای بهترین صدا و ما چشم

بسته انجام دهیم نتیجه

می شود که ما امروز حرفی

در خور توجه برای های فای

در ایران نداریم و بسرعت

علم قدیمتر هم مورد سوال

قرار گرفت .

من خیلی را می دیدم که وقتی

نام ساب در منزل می امد

خودشان را از ان گفتگو دور

می کردند .بهتر نیست بشنویم

و بخوانیم و بهترین را انتخاب

کنیم ؟

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و پنجم مرداد ۱۳۹۰ساعت 20:24  توسط هومن  | 

سینگل برای گیتار

 به گیتاریست هایی که خودشان فنی هستند یا یکی از دوستانشان ...این وعده را دادیم که با وسایل موجود در ایران بتوانند تقویت کننده لامپی را برای خود بسازند .و کیفیتش هم پابه پای محصولات بازاری و گران جلو برود و حتی در بعضی نکات جلو بزند.در اینجا یک نقشه سینگل با el84 گذاشته شده .el84 در ایران کمیاب است و کمی گران .می توانید از 6v6 استفاده کنید .

 

 

Lit Up & Working

The Speaker Cabinet During Construction (on the kitchen table!)


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و پنجم مرداد ۱۳۹۰ساعت 18:48  توسط هومن  | 

دوگروه از لامپ 6sn7

6sn7's into two groups---the warm. rich ones and the fast,dynamic clean ones. The warm rich group includes the RCA VT-231 greyglass (the posterchild for the group) the GE 6sn7GTA and GTB, the Sylvania 6sn7WGT, GTA and GTB, the National Union 6sn7GT and to a lessor extent the Ken Rad 6sn7gt and Tung-Sol 6sn7GTB. The fast dynamic group includes the CBS/Hytron 6sn7GT, 1952 Sylvania "Badboys", later Sylvania 6sn7WGTA, Raytheon 6sn7WGTA,and Sylvania VT-231.
If your looking for warm I suggest you try a grey-glass RCA or a GE GTA. Both are still easy to obtain at a fairly reasonable cost.

 این کامنت را انتخاب کردم که بخوانید .diyer های ماهر و متخصص در انطرف اب اقدام به خرید لامپهای نوس می کنند و صدای انها را به دقت در بلندگوهای دقیقشان مانیتور می کنند .اطلاعات این طبقه بندی می تواند برای اپ گرید کردن مورد استفاده قرار گیرد .در ایران کمتر اقدام به خرید 6sn7 از خارج شده ولی اطلاعات دقیق داریم که بسیاری از لامپهای بلا ارزش ان از ایران خارج شده است .در انجا مشتریانی هستند که برای 6sn7 معروف  100 تا 200 دلار هزینه می کند .

به طور کلی دو نوع 6sn7 وارد ایران شده است :

-ساخت امریکا

-ساخت انگلیس

گروه دوم بی شک بهترین صدا ها را دارند و در ضمن سال ساخت قدیمی تر .در حالیکه در گروه امریکایی vt231 هم وجود دارد .می گویند vt231 ها حرف ندارند .

من واقعا صدای خوبی از 6sn7 در درایو کردن لامپ های دایرکت هیتد شنیده ام .به نقشه 300b توجه کنید .می گویند بهترین درایو برای 300b لامپ تریود 6sn7 است .

 

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم مرداد ۱۳۹۰ساعت 23:24  توسط هومن  | 

مدار مهمی در پوش پول

One simple way to make a  is to connect half of the plate load resistance between B-|- and plate and the other half between cathode and ground.

یکی از راههای ساده ساخت  مدار فاز اسپلیترphase splitter اتصال یک مقاومت با مقدار یک دوم مقاومت بار load است بین ولتاژ تغذیه و پلیت یک لامپ و قراردادن نیمه دیگر مقاومت بین کاتد ان لامپ و زمین است .از انجاییکه مقدار جریان در دو مقاومت یکی است و مقدار اهمی هم مساوی است پس مقدار ولتاژ dcدر  دو مقاومت مساوی و پاسخ به سیگنال در دو مسیر ,مشابه خواهد بود .و این همانی است که مقصود از ساخت مدار  فاز اسپلیترphase splitter است .دو خروجی مشابه ولی با فاز مخالف .این دو خروجی نهایتا به گرید دو لامپ پاور در مدار خروجی پوش پول می رود .در این وضعیت لامپ فاقد ضریب تقویت بوده و سیگنال فقط از نظر فاز در پلیت معکوس می گردد و در کاتد سیگنال با فاز موافق خواهیم داشت .مشخصات یک  فاز اسپلیترphase splitter به شرح زیر برای diyer ها مشخص می شود :

- ساده باشد

- مدار بالانس خوبی برای دو سیگنال داشته باشد .

- پاسخ فرکانسی خوب .

- ضریب تقویت نداشته باشد .

حتما در نظر داشته باشید بحث ساخت تقویت کننده ها ی لامپی که امروز به عنوان بهترین ساخته ها مطرح هستند فقط محدود به سینگل ها نخواهد شد .برای مثال اگر علاقمند به موسیقی کلاسیک باشید بهترین موقعیت را برای سازهای بم را  مدار پوش پول به وجود می اورد .دوستانی که تازه مطالب ما را می خوانند بهتر است بدانند که تقویت کننده پوش پول رایج ترین شکل و جدی ترین شکل ساخت تقویت کننده بوده که از دولامپ در خروجی برای تقویت صدا استفاده می کند و بازده بر صدای بم بسیار خوب است .این تقویت کننده براحتی انواع اسپیکر با 86 دی بی را راه اندازی می کند .و تقویت سینگل تقویت کننده ای است که فقط از یک لامپ در خروجی استفاده می کند و عملا توانی کمتر از پوش پول دارد و لی بسیاری معتقدند که موزیکالیتی در این تقویت کننده حرف اخر را می زند .و از این بابت این تقویت کننده با ایجاد کلاس a واقعی یک پاسخ رویایی را به وجود می اورد که برای پخش ان نیاز به بلند گوهای با دی بی بالا است  .

لامپی مانند el34 می تواند در  تقویت کننده 10 وات تا 100 وات مورد استفاده باشد .10 وات مربوط به کاربرد این لامپ در سینگل  است .و 100 وات پوش پول است در کلاس b . 

 

Resim

مدار پوش پول لامپ el34  در ساخته بسیار معروف از شیندو

 

 

 

 

 

 .

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم مرداد ۱۳۹۰ساعت 14:2  توسط هومن  | 

ایا همیشه نیاز به لامپهای گران است؟

بیشتر دوستانی که تماس می گیرند در فکر ساختن تقویت کننده با 211 هستند .این پروژه به عنوان اولین پروژه کاملا سنگین است .زیرا ولتاژ1200 ولت کاملا یک تجربه جدید است .و همچنین هزینه ها ...

چند روزی است من روی تقویت کننده پوش پول کار می کنم .لامپ ان 6v6 از یکی از کارخانه های امریکایی است .لامپ تطبیق فاز ان لامپی است که شینده استفاده می کند برای تقویت کننده های های اند خود...البته این لامپ گران نیست .و لی فقط یکی از انواع ان صدای مورد نظر را دارد .من مدار ccs را به کاتد 6v6 ها اضافه کردم .اگر فکر می کنید که این تقویت کننده ساده صدایش معمولی است کاملا اشتباه می کند و من در یک ازمایش با تعجب موج مربعی را دیدم که در مقاومت 5 اهم بار پس از چوک ظاهر شد و سپس خطی بودن ان در اجراهای موزیکال ظاهر شد .لذت بردم .توان هم بسیار عالی بود .پس می توان یک های فای را در ولتاژ 250 ولت داشت و لامپهای ارزان ولی یک صدای های اند .بشرطی که دید شما ساخت یک وسیله دقیق باشد .نکنته مهم در ساخت پوش پول عملکرد درست جدا کننده فاز است .و در واقع الان درک می کنیم که سینگل ها این دقت تکنیکی را لازم   ندارند .

مطمن باشید 6v6 لامپی است که باعث رضایت شما در موسیقی می شود .

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و سوم مرداد ۱۳۹۰ساعت 23:51  توسط هومن  | 

پوشپول!!!

اینهم پوش پول gm70

+ نوشته شده در  جمعه بیست و یکم مرداد ۱۳۹۰ساعت 21:32  توسط هومن  | 

زیبایی و دقت

 پروژه ها گاهی انقدر حرفه ای ساخته می شوند که تصور می شود یک براند است .این یکی به صورت منوبلوک ساخته شده.لامپ 300b ان هم مربوط به فول میو زیک است .و بهترین 300b است .

+ نوشته شده در  جمعه بیست و یکم مرداد ۱۳۹۰ساعت 21:18  توسط هومن  | 

6c33 در سینگلی با متریال سنگ !

 

تقویت کننده  های سینگل ...شخصیت منحصر بفردی اغلب دارند ...و زیبایی انها دقیقا باعث می شود که حتی ما بیشتر مجذوبشان شویم .و نوعی ساختار ساده ولی اسرار امیز به وجود می اید .

6c33 لامپی است که مقاومت پلیت کمتری نسبت به لامپ های معروفی مانند ...300b...el34...2a3....211 دارد ...این لامپ در هواپیمای میگ جنگنده در خروجی منبع تغذیه مورد استفاده قرار می گرفت .6c33 لامپی است با کاربرد های اند .این لامپ در ایران هم یافت می شود .لینک این مطلب را اقای حقی ارسال کردند .

 

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیستم مرداد ۱۳۹۰ساعت 15:2  توسط هومن  | 

سوکت

ببینید چگونه برای یک لامپ سوکت تهیه شده است ؟

+ نوشته شده در  چهارشنبه نوزدهم مرداد ۱۳۹۰ساعت 0:32  توسط هومن  | 

های اند با قدر ت 2x4وات

2e22 واقعا یک های اند است و لامپی بی نظیر ...لامپی که کمتر به ان پرداخته شده  ...نقشه ان هم کمیاب است .ولی نمونه ای از تفاوت لامپها در ارایه صدایی فوق العاده SINO 6SQ7-2E22 SE High-End Röhrenvollverstärker

 

+ نوشته شده در  سه شنبه هجدهم مرداد ۱۳۹۰ساعت 0:26  توسط هومن  | 

ولتاژ 230 ولت

6c33c 560ohm lines230V 165mA  برای 6c33 که پیشنهاد رومی است برای کانال فرکانس کم که می توان کانال اصلی ان را فرض کرد .

شاید این ولتاژ بهترین باشد .در این حالت بایاس منفی 90 است .که از راه قرار دادن مقاومت به دست می اید ...در مسیر کاتد .

+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم مرداد ۱۳۹۰ساعت 22:19  توسط هومن  | 

مدار تاخیر برای تقویت کننده لامپی

Image

 این مدار ساده را بسازید و به مسیر فیلیمان 6 ولت متصل کنید .و پس از زدن سویچ پاور ....وقتی فیلیمان لامپها گرم شدند ...ولتاژ پلیت ظاهر می شود .و این برای مدار لامپی فوق العاده است .

+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم مرداد ۱۳۹۰ساعت 21:36  توسط هومن  | 

6c33 و یک براند

6c33 یک لامپ با خصوصیات های اند است .من یک بار از ان صدا گرفته ام ...البته نه در شرایط خوب ...بلکه در یک تست .این لامپ به دلیل جریان بالا ...شما را در مواردی مانند فیلتر لاین و یا ترانس تغذیه ...دچار چالش می کند ...یعنی شوخی موقوف.....این لامپ روسی از معدود  برگ برنده روسهاست در صدا ...

بروید سیکس مونز و یک مطلب را بخوانید .6c33 را باید با سوکت مرغوب بکار برد .حرارت بالای لامپ سوکت نامرغوب را از بین میبرد .

 

+ نوشته شده در  یکشنبه شانزدهم مرداد ۱۳۹۰ساعت 23:43  توسط هومن  | 

2a3 سینگل ...

خوب چه می توان گفت ؟ برخی ترکیبها برند ه است ...برای مثال 6sl7 واقعا خطی جواب می دهد .2a3 هم که تکلیفش معلوم است ....یک gz34 هم که ....اگر چوک با گرید a هم مصرف کنیم ....دیگر هنر می خواهید که صدای معمولی بگیرید .....

the my new reference 2A3 Amplifiers - 2W

+ نوشته شده در  شنبه پانزدهم مرداد ۱۳۹۰ساعت 19:8  توسط هومن  | 

وینتیج و فول رنج

Click the image to open in full size.

با یافتن این وینتیج ها و ساختن یک جفت اسپیکر با صدای جادویی ...انقلابی در زندگی خود بکنید ...فراموش نکنید ...های فای فقط برای میلیونر ها نیست .....امتحان کنید .کسانی که بدون تجربه کردن پاسخ می دهند و تصمیم می گیرند  ...چیزی را از دست خواهند داد ...که نامش های فای است ....

+ نوشته شده در  شنبه پانزدهم مرداد ۱۳۹۰ساعت 18:57  توسط هومن  | 

رویای بازنشستگی

Image

 نظرتان در ایمن مورد چیست ؟وقتی در ذهن یک علاقمند های فای رویای یک صدای متفاوت وجود دارد ...این باید عینیت ان باشد ....

 

این سیستم  با 2a3 خود rca قادر است توجه هر فردی را جلب نماید .این لامپ هنوز هم تولید می شود ولی می گویند بهترین صدا مربوط به rca است .بزودی اخرین این لامپها مصرف می شود و دیگر هم rca وجود ندارد که بسازد .ولی صد در صد هم نا امید نیستیم و ممکن است تولیدات جدید هم به قدیمی ها برسند .

من برای خودم یک جفت 2a3 خریده ام  که بعد از بازنشستگی یک سینگل بسازم و با فول رنج موسیقی گوش بدهم .

+ نوشته شده در  شنبه پانزدهم مرداد ۱۳۹۰ساعت 18:51  توسط هومن  | 

Feastrex's

 

 

 

 

براند فاسترکس هم وجود دارد .!!!این براند یک فول رتج ژاپنی است .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

+ نوشته شده در  شنبه پانزدهم مرداد ۱۳۹۰ساعت 18:38  توسط هومن  | 

عشق ادیو فیل ها

این نقشه با موزیکالترین لامپ امریکایی کار می کند .تنها مشکل توان حدود ۱.۵ وات ان است.vt25 واقعا لامپ عجیبی است .این لامپ در ضمن درایو خوبی هم هست .اگر می توانید فول رنج با حساسیت تهیه کنید برای اتاق  خودتان موسیقی vt25را انتخاب کنید .این لامپ اوج صداست در لامپهای دایرکت هیتید ....اگر 6sn7 موزیکال و ادیوفیلی می توانید تهیه کنید ...برای داریو از ان استفاده نمایید .5u4 نیز می تواند از انواع مرغوب باشد .و در این صورت کیفیت تضمین شده است .

در ادامه مطلب یک نقشه دیگر اورده شده است .این نقشه ولتاژ بالاتری دارد .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه چهاردهم مرداد ۱۳۹۰ساعت 23:8  توسط هومن  | 

6c33 در ولتاژ 300 ولت

Dons6C33C.jpg

این شکل برای ساختن پروژه مورد نظر من است .ببینید تغذیه جدا از پاور است .در پروژه بالا لامپ6sl7 برای درایو انتخاب شده است 6sj7یک پاسخ  برای سینگل  دارد .6sj7 یک پنتود شارپ کات off  است .و برای تقویت ولتاژ ایده ال است .من همینقدر  6AU6 را دوست دارم .این لامپ هم در مرنتس مورد استفاده بوده .

 

 

 

 

 

خط قرمز محدوده 150mA است .خط ابی سمت چپ خروجی با امپدانس 1.6k و در حقیقت

 100mA در  160v نگاه کنید به ابتدا و انتهای خط ابی کوچک .برای دومین خط ابی 200mAدر  320V

است .بهترین نقه کار جایی است بر حط قرمز که مقابل 220 ولت است .(خط عمودی ابی )و در این حالت ولتاژ گرید 6c33  منفی 83 است .مقاومت کاتد و زمین دستگاه می شود به عبارتی 83V/150mA = 560 ohmالبته با توان کافی و اجری بودن .مقاومت کاتد  600 اهم خواهد بود و6c33 باید بتواندبا 330V PP ,, و  220mA به عبارتی swing کند .پس برای همین ولتاژ چیزی است در حدود 300 .لامپ درایور باید بتواند 170VPP را از سیگنال صوتی ایجاد کند و به گرید لامپ 6c33 بدهد

ecc99-6c33c-se-sc2.gif

+ نوشته شده در  جمعه چهاردهم مرداد ۱۳۹۰ساعت 16:0  توسط هومن  | 

revox نقشه برای ساختن مانتیتورینگ در استودیو

ریوکس یکی از برند هایی است  که برای استودیو دستگاه می ساخته .در اینجا یک نقشه مونو برای مانیتورینگ در استو دیو وجود دارد که با el34 کار می کند .

+ نوشته شده در  جمعه چهاردهم مرداد ۱۳۹۰ساعت 14:57  توسط هومن  | 

پری گیتاربرقی برای بلوز

سایت ax84 برای علاقمندان به نواختن گیتار برقی یک موهبت است .در اینجا می توان یک تقویت کننده برای سیگنال پیکاب گیتار برقی و برای نواختن بلوز پیدا کنید .قطعات موجود است .اگر تقویت کننده لامپی ندارید و الان هم نمی توانید تهیه کنید این پری را که با قیمت پایین ساخته می شود را به تقویت کننده خودتان متصل کنید .

ساخت ان از عهده هر کسی بر می اید که قبلا لحیم کاری را یاد گرفته .

+ نوشته شده در  جمعه چهاردهم مرداد ۱۳۹۰ساعت 13:57  توسط هومن  | 

6v6 و یک های فای پوش پول

دیشب یک نمونه ازمایشی با 6v6 را به صورت پوش پول ساختم .تک کانال و مونو !یک ساختار ul .همانطور که می دانید ul ساختاری است که g2 لامپهای پاور به یک سر خارج شده از اولیه  چوک بلندگو

وصل می شود این ساختار ul نام دارد و مزایای ان دیستروشن کم ان است .در ul......لامپهای بیم پاور یا پنتود مورد استفاده قرار می گیرد .این ساختار بسیار مورد توجه طراحان تقویت کننده لامپی است و بحثهای بسیاری بر سر اینکه از کدام درصد سیم پیچ اولیه برای فیدبک ul استفاده شود ؟

به هر حال پوش پولی که با 6v6 ساخته شد در 350ولت 12 وات صدای لامپی را می داد و من در مقایسه با یک سینگل موزیکال که همزمان انجام دادم ....ان را رقیبی سخت یافتم اجرایی از استینگ (خواننده مورد علاقه ام )این رقابت را داغ کرد .البته ناگفته نماند که درایو ان را از شیندو اقتباس شده است  و لامپی پنتود و تریود را مورد استفاده قرار دادم که یک نوع ان صدایی عالی دارد .

6v6 ها از کارخانه ge و مربوط به سال 1970 امریکا است .فرصتی برای اینکه شما هم های فایی داشته باشید که فقط با قیمت بالا ان را می توانید تهیه کنید .ولی می توانید ان را خودتان با هزینه بسیار منطقی مونتاژ کنید .

اگر تا کنون نشنیده اید صدای یک لامپی diy را ...حق دارید که تردید های بسیار داشته باشید....هدف وبلاگ iranaudiotube رواج ساخت پروژه های لامپی در های فای و در ایران  است .های فای نام سنگینی است که اغلب ثروتمندان ان را بر زبان می اورند و لی راهی برای قشر متوسطی که ارزوی صدای خوب و موزیکال دارند باقی است .در اینجا گاهی همان ثروتمندان عقب می مانند !!!

ساخت یک پوش پول خوب که صدای های فای بدهد این مزایا را دارد :

-براحتی اغلب بلندگو ها را درایو می کند و مشکلات سینگل های کم توان را ندارد .

- سادهتر از یک سینگل به هدف خود نزدیک می شود .

-فرکانس های پایین براحتی از ان عبور می کنندو در بلندگو خود را نشان می دهند  .

-دوام لامپهی خروجی بیشتر است

به هر حال نکته کلید انتخاب نقشه و لامپهاست ...یادتان نرود .

+ نوشته شده در  جمعه چهاردهم مرداد ۱۳۹۰ساعت 12:28  توسط هومن  | 

راهی برای گرانی ....

وقتی فکر می کنم چه فرصتی از دست گیتاریست هایی می رود که می گویند ما پول کافی برای خرید تقویت  کننده لامپی نداریم ....تاسف می خورم .در امریکا چنین فردی راهی یافته تا با هزینه زیر 300 دلار یک صدای عالی از گیتار بگیرد .

در این pdf .....می بینیم چگونه با چوک های بزرگ ما از سینگل ساده صدای گیتار برقی را می گیریم .وقتی لامپ در های فای فوکاس و داینامیک فوق العاده بر اصوات دارد و همچنین غنی است در هارمونیک ها ...گیتاریست می تواند لامپ را فورا ترجیح دهد بر ترانزیستور ....و راهی دیگر وجود ندارد مگر به وسیله هزینه و دستگاههای شلوغ  صدایی بگیرد که ازار دهنده نباشد .طبیعت لامپ و موسیقی چیزی که اثبات شده !

 

+ نوشته شده در  جمعه چهاردهم مرداد ۱۳۹۰ساعت 12:9  توسط هومن  | 

تصویر تست تقویت کننده گیتار

پس از مونتاژ تقویت کننده لامپی گیتار الان نوبت به تست و نواختن است .

+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم مرداد ۱۳۹۰ساعت 14:59  توسط هومن  | 

پوش پول با ecl82

Image

ایا دوست دارید که یک سیستم صوتی با بازده بی نظیر داشته باشید ؟یکی از راهها استفاده از یک جفت فول رنج با درایو سینگل لامپی است و همچنین یک بلندگوی بم به صورت اکتیو .و حتی می توان ان را به وسیله لامپی مانند pcl82 در ساختار پوش پول راه انداخت .از ما گفتن ...سیستم ارزان ولی صدای عجیب ....

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوازدهم مرداد ۱۳۹۰ساعت 22:46  توسط هومن  | 

اولین باری که صدای سینگل را شنیدم

تا وقتی که صدای تقویت کننده لامپی را کسی نشنود و اگر صدای یک سینگل را نشنیده باشند ...نمی توانند قضاوتی را راجب این دستگاهها داشته باشند .در اینجا یک متن را که یک امریکایی همین امروز برای سایت diyaudio فرستاده را بخوانید ...فردی صدای یک تقویت کننده سینگل را با لامپ 45 می شنود و حیرت می کند . لامپ 45 را می شناسید ؟من هنوز این لامپ امریکایی را از نزدیک ندیده ام .....ولی یک dht است مشابه 2a3 ولی توان کمتر ....

First time hearing an SET


My current system has way too much sand in the signal path so i was over at a guys house who designs amps and makes transformers. My plan is to put in a tube line stage and hopefully add some musicality (sp) to my system. Anyway, somehow we got on amps and I said I didn't understand how people could swear by little flea powered amps. He asked if I had ever heard one, and i said that no I had not. We then go to his listening room and he fires up a 1.7 watt 45 set. Well boys and girls, I was humbled. The sound was nothing less than stunning. I don't know all the proper audiophile terms to describe it, I can only say it was superb. Sounded orders of magnitude better than my old mc275, and up until yesterday i would have said those were some pretty strong words. This amp only had 1.7 watts, it clipped over that. But at about 1 watt, it was loud enough to where i couldn't here the owner maybe 10 feet from me.
I must say that my attitudes on power have been at the very least, shaken. Would 1.7 watts replace my mc2205? No, I sometimes like to irritate the neighbors and shake some walls. Would a 10 to 12 watt 300B? Maybe. The clarity and just plain music were very impressive. I think I'll build this preamp and if i don't get the desired results, fork out the dough for some good iron and build a nice little 300b. Guess I'm not too old to learn new tricks after all. Anyway, thanks for reading. Regards, J.D.
+ نوشته شده در  چهارشنبه دوازدهم مرداد ۱۳۹۰ساعت 21:58  توسط هومن  | 

درایو با ecl82

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 لامپ pcl82 انقدر خوش صدا هست که بتوان با ان درایو کرد و صدای خوبی از لامپهای پاور گرفت .در پروژه 811 که بزودی در مشهد ساخته می شود همین روش انتخاب شده است ولی با این تفاوت که در اینجا کلاس a2 است و پروژه مشهد کلاس a1 .یکی با قدرت تر و دیگر صدای ادیو فیلی تر ....ببینید در این مدار ولتاژ گرید لامپ پاور مثبت استو این از لامپ pcl می اید .در پروژه 811 منبع تغذیه مربوط به این لامپ از رکتی فایر لامپی استفاده می شود...البته کلاس a2  هم صدای خوبی دارد .ساختن پروژه لامپی در ایران چند سالی است که رونق بیشتری گرفته ...و کسانی که در این مقطع زمانی اقدام به ساخت می کنند لامپهای بهتری را پیدا خواهند کرد .

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوازدهم مرداد ۱۳۹۰ساعت 21:43  توسط هومن  | 

kr842

842VHD PP Monoblock

842VHD PP Monoblock

  • 40W rms in class A
  • 60W in class AB1 and some more power when forced into class AB2.
  • Frequency response: <10Hz-50kHz (-3.5dB), 20Hz -20kHz (+/-0.2dB) 40W Po.
  • Distortion at 40W: 0.12% 2HD, 0.12% 3HD
  • Distortion at 55W: 0.3% 2HD, 0.3% 3HD.
  • Output impedance: 2 ohm, DF: 4
  • این نقشه با لامپ kr842 ساخته شده ...تعداد کم قطعات و اینکه ترانسفورماتورها باعث ساده گی شده اند قابل توجه است .منحنی پلیت لامپ نشان می دهد که عملکرد خطی دارد .گاهی پوش پول ها انقدر خوب بلندگوی ما را درایو می کنند که ممکن است از سینگل موسیقی بهتری به وجود اورند .به شرط لامپ و ساختار خوب .
+ نوشته شده در  چهارشنبه دوازدهم مرداد ۱۳۹۰ساعت 16:20  توسط هومن  | 

مطالب قدیمی‌تر